Nápověda pro organizace

Základní informace

Co je to BOOKPORT?!?

BOOKPORT je služba, která vám a vašim klientům (či zaměstnancům) umožní neomezené čtení tisíců e-knih v českém jazyce. Služba funguje na bázi předplatného a nabídka se tak automaticky rozšiřuje o nově vydané tituly. Aktuálně je v nabídce přes 8 500 titulů od desítek nakladatelů. Čtení je možné jak online na počítači, tak offline v naší aplikaci na mobilním telefonu či tabletu (Android a iOS). Číst je také možné na e-inkových čtečkách s operačním systémem Android 5.0 a výše.

Jaký obsah je v nabídce?

Naše nabídka obsahuje více než 8 500 titulů a stále roste. Knihy jsou přehledně řazeny do několika kategorií až do tří úrovní. Platforma obsahuje jak odborné publikace, tak populárně-naučnou literaturu i beletrii. Nabízíme elektronické knihy od nakladatelství:

 • Nakladatelství ČAS
 • Nakladatelství Epocha
 • Nakladatelství GALÉN
 • Nakladatelský dům GRADA (Grada, Cosmopolis, Bambook, Alferia)
 • Nakladatelství HOST
 • Nakladatelství Jan Melvil Publishing
 • Nakladatelství JOTA
 • Nakladatelství Karolinum
 • Nakladatelství MuniPress
 • Naše nakladatelství / Dobrovský (Knihy Omega, King COOL, Fobos a další) 
 • Nakladatelství Portál
 • Nakladatelství Práh
 • Vydavatelství Univerzity Pardubice

A dalších menších nakladatelů. A děláme vše proto, aby se portfolio dále rozšiřovalo. Jen za rok 2021 se nabídka rozšířila přibližně o 2 tisíce titulů.

Jaké funkcionality mají uživatelé k dispozici?

Kromě neomezeného čtení svým čtenářům BOOKPORT nabízí mnoho zajímavých funkcionalit, například:

 • Automatická synchronizace čtení – pokračujte ve čtení na tabletu přesně tam, kde jste skončili na počítači.
 • Pokročilé vyhledávání – vyhledejte klíčové slovo nebo celé souvětí, dokonce i když nevíte, v jaké knize hledat.
 • Kolekce knih – vytvořte si vlastní kolekce knih a třiďte si knihy dle vlastních potřeb.
 • Změna zobrazení – změňte si velikost písma, zarovnání textu nebo využijte noční režim.
 • Vyznačení textu – vyznačte si zajímavé nebo důležité pasáže.
 • Vkládání poznámek – poznamenejte si vlastní postřehy nebo myšlenky.
 • Sdílení poznámek – sdílejte své poznatky s ostatními.
Existují nějaká omezení?

Celá služba je navrhnuta tak, aby uživatele co nejméně omezovala. V rámci předplatného tak může každý uživatel přečíst kolik knih jen bude chtít. Stejně tak mohou všichni uživatelé číst jednu a tu samou knihu současně, kdykoliv a kdekoliv. Není zde žádné časové omezení kdy musím knihu přečíst a nebo vrátit. 

Jediné omezení je na maximální počet autorizovaných zařízení jedním uživatelem (3) a počet souběžně stažených knih v zařízeních jedním uživatelem (6). Zařízení i knihy může uživatel kdykoliv odebrat a nahradit. V případě potřeby navýšení těchto limitů nás prosím kontaktujte.

S jakými formáty BOOKPORT pracuje a co to pro uživatele znamená?

Elektronické knihy mohou existovat ve dvou různých formátech, a to ve standardním formátu PDF, anebo ve speciálním formátu ePUB, který je určen pro čtení e-knih.

EPUB umožňuje plnou kompatibilitu a dokáže text přizpůsobit velikosti vašeho zařízení.
PDF drží pevnou strukturu stránek dle tištěné knihy. To může být vhodné pro tituly obsahující složité obrázky a grafy. Formát PDF má však několik omezení, například nemožnost přizpůsobení se velikosti obrazovky, nemožnost zvětšit / zmenšit písmo, nemožnost vyznačit konkrétní text nebo větší velikost samotného souboru.

Dostupnost formátů se může u jednotlivých titulů lišit a vždy záleží na rozhodnutí nakladatele, jenž danou knihu připravuje. Novinky nahráváme dle dostupnosti a je možné, že chybějící formát bude v budoucnu doplněn. V případě, že vám chybí požadovaný formát, prosím obraťte se přímo na nakladatele.

Individuální nastavení předplatného

Je možné zřídit přístup pouze k vybrané části titulů?

Šíře databáze, kterou chcete zpřístupnit svým klientům, je volitelná. Dopřejte svým klientům či zaměstnancům kompletní nabídku a neomezené bádání napříč odbornou literaturou ze všech oblastí lidské činnosti, s možní relaxace u beletrie, anebo se zaměřte přímo na váš obor.

Jaký počet uživatelů / licencí zvolit?

Standardně poskytujeme přístup pro všechny zaměstnance a členy (např. studenty) organizace. Naše cenotvorba počítá s tím, že službu využije jen určitá část uživatelů a tak se nemusíte bát, že budete platit za nevyužité licence.

Pokud i přesto trváte na konkrétním počtu uživatelů, je to možné. Kontaktujte nás a určitě najdeme vhodné řešení dle vašich požadavků.

Jaká je minimální a maximální délka předplatného?

Předplatné pro organizace se běžně zřizuje na 12 měsíců, ale rádi předplatné nastavíme dle vašich požadavků. Minimální délka předplatného je jeden měsíc, maximální délka záleží na vzájemné dohodě.

Předplatné je možné zřídit například i jako jednorázový dárek pro vaše klienty / partnery. 

Další výhody přístupu pro organizace

Široké možnosti autentizace / přihlašování uživatelů

Poskytujeme všechny běžné varianty autentizace uživatelů:

 • Registrace pomocí jména, příjmení a e-mailové adresy uživatele. Uživatel se následně přihlašuje pomocí své e-mailové adresy a vlastního hesla.
 • Registrace pomocí autentizace EduID.cz / Shibboleth. Uživatel se přihlásí stejnými údaji, které využívá pro přihlašování do vašeho IS.
 • Registrace na základě IP adresy. Uživatel si vytvoří vlastní účet a přihlášením z místa působnosti vaší organizace jej automaticky přiřadíme k vašemu předplatnému.

Správu uživatelů vám můžeme zajistit u nás a nebo si ji můžete spravovat sami pomocí jednoduché administrace. Není tedy problém kdykoliv obratem přidat přístup právě nastupujícímu zaměstnanci nebo jej naopak odebrat.

Rádi se také po domluvě napojíme na vaše vlastní rozhraní typu Active Diretory.

Reporting využitelnosti

BOOKPORT vám poskytne přehledná data v XLSX o tom jak vaši uživatelé službu využívají, samozřejmě v anonymizované podobě. Uvidíte jaké knihy se čtou a v jakém množství. Můžete tak sledovat trendy, ale také přínos naší služby pro vaši organizaci.

Bibliografické záznamy

BOOKPORT poskytuje bibliografické záznamy v podobě MARC21 ve formátu XML, který jednoduše naimportujete do svého knihovního katalogu a rozšíříte tak svou nabídku. Uživatele pak můžete navést z vašeho katalogu přímo na daný titul, který u vás vyhledá. Poskytujeme kompletní záznam dostupných titulů a nebo zúžený seznam obsahující pouze tituly, které má vaše organizace zpřístupněné.

Branding platformy

Vlastní branding platformy vám umožní upravit hlavní barevné prvky a logo platformy dle vašeho přání, tak aby platforma na uživatele působila jako firemní a uživatelé měli neustále na očích, že mají službu právě díky vám.

Další vývoj

Platformu neustále rozvíjíme. Mimo průběžné doplňování titulů tak můžete očekávat rozvoj funkcionalit i zpracovávání připomínek od uživatelů. Jsme otevřeni i vašim připomínkám a návrhům na nové funkcionality či vylepšení. 

Nenašli jste odpověď na svou otázku? Napište nám 

Nebo vyzkoušejte často kladené dotazy (FAQ) pro čtenáře