FAQ

O službě

Jak to funguje?

Služba BOOKPORT je měsíční (nebo roční) předplatné, díky kterému získáte přístup k několika tisícům knih. V rámci předplatného můžete přečíst, kolik knih jen budete chtít. Číst můžete na počítači, tabletu, mobilním telefonu nebo čtečce, a to jak online, tak offline v naší aplikaci. Číst můžete také přímo ve svém internetovém prohlížeči.

Jaké knihy zde najdu?

Můžete vybírat z více než 8 500 titulů. Nabídka se navíc průběžně rozšiřuje o nově vydávané tituly. Nabízíme produkci elektronických knih od nakladatelsví:

 • Nakladatelství ČAS
 • Nakladatelství Epocha
 • Nakladatelství GALÉN
 • Nakladatelský dům GRADA (Grada, Cosmopolis, Bambook, Alferia, Metafora)
 • Nakladatelství HOST
 • Nakladatelství Jan Melvil
 • Nakladatelství JOTA
 • Nakladatelství Karolinum
 • Nakladatelství Masarykovy univerzity
 • Nakladatelství Portál
 • Nakladatelství Práh
 • Naše nakladatelství (Knihy Omega, King COOL, Via, Fobos, Vendeta, Pangea, Kontrast)
 • Vydavatelství Univerzity Pardubice

a několik menších nakladatelů. A další pro vás připravujeme!

Jaké jsou další výhody?

BOOKPORT poskytuje mnoho zajímavých funkcí, například:

 • Automatická synchronizace čtení – pokračujte ve čtení na tabletu přesně tam, kde jste skončili na počítači.
 • Pokročilé vyhledávání – vyhledejte klíčové slovo nebo celé souvětí, dokonce i když nevíte, v jaké knize hledat.
 • Kolekce knih – vytvořte si vlastní kolekce knih a třiďte si knihy dle vlastních potřeb.
 • Změna zobrazení – změňte si velikost písma, zarovnání textu nebo využijte noční režim.
 • Vyznačení textu – vyznačte si zajímavé nebo důležité pasáže.
 • Vkládání poznámek – poznamenejte si vlastní postřehy nebo myšlenky.
 • Sdílení poznámek – sdílejte své poznatky s ostatními.
Co znamená formát knihy PDF a ePUB?

Elektronické knihy mohou existovat ve dvou různých formátech, a to ve standardním formátu PDF, anebo ve speciálním formátu pro čtení ePUB.

EPUB umožňuje plnou kompatibilitu a dokáže text přizpůsobit velikosti vašeho zařízení.
PDF drží pevnou strukturu stránek dle tištěné knihy. To může být vhodné pro tituly obsahující složité obrázky a grafy. Formát PDF má však několik omezení, například: nemožnost přizpůsobení se velikosti obrazovky, nemožnost zvětšit / zmenšit písmo, nemožnost vyznačit konkrétní text nebo větší velikost samotného souboru.

Dostupnost formátů se může u jednotlivých titulů lišit a vždy záleží na rozhodnutí nakladatele, jenž danou knihu připravuje. Novinky nahráváme dle dostupnosti a je možné, že chybějící formát bude v budoucnu doplněn. V případě, že vám chybí požadovaný formát, prosím obraťte se přímo na nakladatele.

Správa předplatného

Jak zruším předplatné?

Předplatné je bez závazků a můžete jej zrušit snadno a kdykoli. V Uživatelském profilu přejděte na záložku Moje předplatné a vyberte možnost Zrušit předplatné. Tím zamezíte veškerým budoucím platbám a již vám nebude nic účtováno.

Pozor: Předplatné je možné spravovat pouze ve webovém prohlížeči, nikoliv uvnitř mobilní aplikace.

Jak zrušené předplatné znovu aktivuji?

V Uživatelském profilu přejděte na záložku Moje předplatné. Zde vyberte a potvrďte možnost Obnovit předplatné.

Jak přejdu na jiný typ předplatného?

V Uživatelském profilu přejděte na záložku Moje předplatné. Zde vyberte možnost Přejít na jiné předplatné. Objeví se vám dialogové okno s výběrem nového předplatného.

Jak změním své heslo nebo uživatelský e-mail?

Pro změnu hesla přejděte v Uživatelském profilu na záložku Přehled a osobní údaje. Zhruba v polovině stránky naleznete možnost vytvořit nové heslo. Pokud si nepamatujete stávající heslo, můžete se odhlásit a na stránce pro přihlášení vybrat možnost Zapomenuté heslo. Nové heslo vám bude odesláno na e-mail.
Změnit uživatelský e-mail z bezpečnostních důvodů není možné. V případě potřeby nás, prosím, kontaktujte.

Platby

Proč požadujete platební kartu pro zkušební období? Bude mi něco účtováno?

Zkušební období na 14 dní zpřístupňujeme za 1 Kč. Platební kartu požadujeme za účelem ověření správnosti vašich údajů. V průběhu zkušební doby můžete předplatné kdykoliv zrušit.
V opačném případě se vám po uplynutí zkušebního období automaticky aktivuje placené období za plnou cenu.

BOOKPORT nezná číslo vaší platební karty, ani jiné údaje s ní spojené. Veškeré platby probíhají přes platební bránu GoPay.

Kde mohu nalézt fakturu za své platby?

Faktura je k dispozici ke stažení několik málo okamžiků po zaplacení. Najdete ji v Uživatelském profilu na záložce Moje předplatné.

Mohu si koupit předplatné jinak než platební kartou?

Bohužel, v tuto chvíli je možné platit pouze platební kartou. V případě zájmu o platbu převodem nás prosím kontaktujte - určitě něco vymyslíme.

Proč je stržení mé platby neúspěšné? Co s tím mohu udělat?

Existuje několik důvodů, proč stržení platby selhává. Pro jejich odstranění, prosím, kontaktujte svou banku.
1) Nemáte povolené online platby. Toto ověříte a povolíte u své banky či v internetovém bankovnictví.
2) Platnost vaší karty vypršela. Zkontrolujte, prosím, platnost své karty, případně vytvořte novou objednávku s novou platební kartou.
3) Nemáte dostatečnou částku na účtu. Prosím, zkontrolujte, zdali jste správně zadali údaje o platební kartě, případně ověřte výši zůstatku.

Online i offline čtení a další funkce

Jak mohu vkládat (a odstraňovat) poznámky a vyznačovat části textu?

Během online čtení můžete v knize myší označit oblast textu. Následně vyskočí dialogové ikonky pro vyznačení nebo vložení poznámky.
V aplikaci BOOKPORT pro offline čtení vyznačíte text obdobným způsobem. Podržte prst na požadovaném místě – potáhnutím vybranou oblast rozšíříte.

Konkrétní jednu poznámku či vyznačení můžete odstranit v Nastavení na záložce Poznámky a vyznačení. Celou sadu poznámek vymažete v Uživatelském účtu na záložce Moje poznámky.

Jak funguje čtení offline a jak jej získám?

Číst offline může každý, kdo má předplatné.
Aplikace BOOKPORT je k dispozici pro Android a iOS. Stáhnout ji můžete zde nebo v příslušném Storu na svém zařízení (Google Play a Apple Store).
Pro stažení knihy do offline režimu je potřeba se nejprve v aplikaci přihlásit. Prvotním přihlášením autorizujete své zařízení. Následně stačí vybrat knihu, kterou si chcete číst offline, a na knize vybrat možnost „Číst offline“, čímž ji odešlete na vybrané zařízení.

Kolik knih mohu přečíst? Existují nějaká omezení?

Přečíst můžete opravdu tolik knih, kolik jen zvládnete.
Aplikace pro offline čtení je však omezena maximálním počtem současně přístupných knih (standardně 6 titulů). Pokud tohoto limitu dosáhnete, před stažením další knihy je potřeba alespoň jednu z předešlých knih ze zařízení vymazat. To učiníte dlouhým kliknutím na obálku knihy uvnitř aplikace na záložce Moje knihovna nebo deautorizací zařízení v uživatelském profilu na záložce Moje zařízení (deautorizace zařízení vymaže všechny knihy na daném zařízení).

Druhým a posledním omezením je počet autorizovaných zařízení. Jeden uživatelský účet může mít až 3 autorizovaná zařízení. Autorizace proběhne automaticky, pokud se v aplikaci přihlásíte do svého účtu. Deautorizaci můžete provést na webu v Uživatelském profilu na záložce Moje aplikace.

Jak fungují sady poznámek a jejich sdílení?

Vytvořením první poznámky se vám automaticky vytvoří Sada poznámek pro danou knihu. Sady poznámek můžete spravovat (tj. sdílet, klonovat i smazat) v Uživatelském profilu na záložce Moje poznámky.

Sdílet sadu poznámek můžete vypsáním e-mailové adresy adresáta (musí být existující uživatel služby BOOKPORT). Sadu můžete sdílet více uživatelům. Můžete přidělit oprávnění pro editaci nebo pouze pro prohlížení.

Klonování sady poznámek vytvoří kopii sady, jíž se automaticky stáváte vlastníkem. To je užitečné především pro případ, kdy vám někdo sdílí svou sadu poznámek, kterou nemáte právo editovat.

Smazáním sady poznámek ji vymažete. Pokud jste vlastníkem sady, automaticky ji odeberete i ostatním uživatelům, kterým byla nasdílena – akce je v takovém případě trvalá. Pokud je vlastníkem někdo jiný, smazáním sady přijdete o přístup a vlastníkovi, event. dalším uživatelům zůstane k dispozici.

Mezi sadami poznámek můžete při čtení knihy přepínat v Nastavení na záložce Poznámky a záložky.

Záložky i vyznačení textu jsou zcela nezávislá, nesdílí se a vidíte je vždy.

Mohu číst v e-inkové čtečce?

Číst offline můžete pouze v naší aplikaci. Ta je kompatibilní s vybranými modely e-inkových čteček. Podmínkou je systém Android verze 5.0 a výš.

Doporučujeme námi ověřenou e-inkovou čtečku. Více o čtečce zde.

Čtečky Kindle a PocketBook mají vlastní systém a naši aplikaci na ni bohužel v tuto chvíli využít nelze.

Nenašli jste odpověď na svou otázku? Napište nám